WhatsApp

Paslanmaz Dikişsiz Boru Nedir ve Avantajları Nelerdir ?

Paslanmaz Dikişsiz Boru Nedir ve Avantajları Nelerdir ?

  • 1134 Okuma
  • 24 Aralık 2021, 00:10

Paslanmaz dikişsiz borular, daha fazla mukavemet, üstün korozyon direnci ve dikişli (kaynaklı) borulara göre daha yüksek basıncına dayanma yeteneği sağlayan tamamen homojen borulardır. Bu, onları zorlu ortamlardaki kritik uygulamalarda çalışmalarını daha uygun hale getirir.

 

Paslanmaz dikişsiz borularda uzunlamasına kaynak dikişi yoktur. Kaynak dikişi olmaması nedeniyle dikişsiz borular, aynı malzeme ve aynı boyuttaki kaynaklı borulara kıyasla ortalama  % 20- 30 daha yüksek ASME (American Society of Mechanical Engineers) çalışma basıncına sahiptir. Dikişsiz boru sisteminin bir başka avantajı da, çok az kirlilik potansiyeline sahip olduğu için üstün korozyon direnci sunabilmesidir. Dikişsiz boru sistemi kullanmak, kaynaklı borulardaki kaynaklı alanla ilişkili olabilecek işlenebilirlikte kusur ve farklılık olasılığından kaçınmanıza olanak tanır. Kaynaklı borulardan farklı olarak, dikişsiz borular, kaynak bütünlüğü için test gerektirmez.

 

Bu nedenle, paslanmaz dikişsiz borular genellikle kritik uygulamalar için daha uygundur.

 

AVANTAJLAR:

  1. Mukavemet: Dikişsiz borular haddeleme yöntemi ile üretildiği için genellikle daha güçlü ve çok güvenilir bir son ürünle sonuçlanır. Çünkü haddeleme işlemi, çeliğin tane akışlarının değişmesine ve hizalanmasına neden olur. Başka bir deyişle, çelik daha rafine hale gelir ve borunun yapısı tartışmasız bir şekilde değiştirilir ve bu da tam güç ve yüksek darbe direnci ile sonuçlanır.
  2. Uzun ömür: Gözeneklilik, büzülme, oyuklar ve soğuk döküm sorunları potansiyelini ortadan kaldırır.
  3. Ekonomik: Genel olarak haddeleme işleminin çok ekonomik olduğu kabul edilir. Çünkü hiçbir malzeme israf edilmemektedir.
  4. Esneklik: Çelik haddeleme işlemi çok esnektir ve çeşitli boyutlarda birçok farklı boru üretebilir.
Teklif Formu